Batman SGK’dan gelir testi uyarısı

Batman SGK’dan gelir testi uyarısı

Batman SGK İl Müdürlüğü, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara önemli uyarılarda bulunuldu.

Batman Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Alaettin Ökten, yaptığı açıklamada, gelir testi yapmayanlar ve genel sağlık sigortası prim borçlarını yapılandırmayanlar için 2 Ocak’ta sürenin dolacağını hatırlattı.

Daha önce hiç gelir testine girmeyenlerin 2 Ocak'a kadar gelir testi yaptırıp kısmi aftan yararlanabileceklerini ifade eden Ökten, “Yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise eski borçlar silinecek. Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili süreç tamamlandı. Ancak genel sağlık sigortası prim borcu bulunan kişiler için fırsat halen devam ediyor. Başvuruda bulunan kişiler yeni yıla borçsuz girebilirler. GSS prim borcu konusunda kısmi bir af ve yapılandırma söz konusu. Daha önce hiç gelir testine girmeyenler için kısmi af var. Buna göre çalışmayan ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında yer almayan kişilerin 2012'den itibaren gelir testi yaptırması gerekiyordu. Bu kişiler eğer daha önce hiç gelir testine girmemişlerse, 2 Ocak 2017’ye kadar gelir testi yaptırıp kısmi aftan yararlanabilecekler.” dedi.

Açıklamanın devamında Ökten, şunları söyledi:

“Daha önce gelir testine giren ve prim borcu çıkan fakat bu borcu ödeyemeyenler için de yapılandırma imkânı var. Bu borçları yeniden yapılandırarak öderlerse, gecikme zammı ve cezası silinecek. Bu kişilerin borçlarını 12 ayda taksitle ödeme veya peşin ödeme olarak her ikisinde de aynı durum borç dışında bir tutar tahsil edilmeyecek. Bu kişiler için de son başvuru tarihi 31 Ocak. Daha önce gelir testi yaptırmayan kişiler başvurularını SGK’ya değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapacak. Vakıflar illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunuyor. Bu kişiler önce SYDV’lere başvurup gelir testi yaptıracaklar, daha sonra SGK’ya başvuracaklar.” 


Nöbetçi Eczaneler

Önceki 14 yaşındaki çocuk 8 nüfuslu ailesini geçindiriyor
Sonraki ENSAR VAKFI’NDAN 15.000 TL EĞİTİM YARDIMI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.