PAK BATMANDA KURDISTAN BAYRAGI GÜNÜNÜ KUTLADI

PAK BATMANDA KURDISTAN BAYRAGI GÜNÜNÜ KUTLADI

PAK Batman İl Örgütü 17.12.2016 günü Batman\'da \"Kurdistan Bayragı Gününü\"munasebetiyle salonunda bir kutlama programı gerçekleştirdi.

Öncelikle İl binası dışına "17 Aralık Kurdistan Bayrağı Gününü Kutluyoruz" içerikli İki büyük Kurdistan Bayrağı eşliğinde bir pankart asıldı. İl örgütü Kurdistan Bayraklarıyla süslendi.

Etkinlik Kürt ulusal marşı Ey Reqîb’in okunmasıyla başladı.

Gelen misafirlere teşekkür edip hoş geldiniz diyen PAK İl Başkanı Aziz Özdemir ; Bu yıl Kürdistan Bayrağı Gününü "Kürdistan Bayrağı Güney Kürdistan'ın bağımsızlığı ve dört parça Kürdistan'ın özgürlüğü için dalgalanıyor" şiarıyla kutluyoruz. Milletlerin tarihinde önemli değerler vardır. Ulusal bayrak da bu değerlerden biridir dedi ve Kürdistan Bayrağının kısa tarihçesini ve özelliklerini okumaya başladı.

"Bugün kabul ettiğimiz Kürdistan bayrağı renklerini Kürtlerin tarihinden, Med İmparatorluğu’nun bayrağından almaktadır. Medler Kürtlerin atalarıdırlar ve Med İmpratorluğu 2700 yıl önce kurulmuştu.

Medler tarihte büyük bir imparatorluk kurmuşlardır. Her millet ve devlet gibi, onları da temsil eden bir bayrakları vardı. Medlerin bayrağı şu şekildeydi: En üstte kırmızı şerit ve bu şeridin üstünde sarı bir tac.Ortada beyaz bir şerit ve bu şeridin üstünde kahve renkli bir aslan figürü ve aslanın arkasında da sarı renkli bir yarım güneş ve ışınları.

Bugün kabullendiğimiz bayrak Kürt İçtimaiye Teşkilatı tarafından 1919 yılında hazırlanmış ve 1920 yılında da bu örgüt tarafından kabul edililmiştir. Bu bayrak Medler’in bayrağına çok yakın bir bayraktır; sadece üstündeki taç ve aslan figürleri kaldırılmış ve yarım güneş de tam güneşe dönüştürülmüştür.’’ dedi.

 

Özdemir; ‘’Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazi Muhamed’in ölümsüz lider Molla Mustafa Barzani’ye emanet ettiği Kürdistan bayrağı, Kürdistan şehitlerinin kanıyla, özgürlük mücadelesinin tüm emektarlarının yarattığı değerlerle, bugün Kürdistan’ın dört parçasında da dalgalanmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.


Nöbetçi Eczaneler

Önceki Belediyeden karbonmonoksit uyarısı
Sonraki Batmanlı Gençler Bütçe Yapmayı Öğreniyor

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.