Hac kayıt yenileme işlemleri başladı

Hac kayıt yenileme işlemleri başladı

Önceki yıllarda hac kaydı olan vatandaşların 9-31 Ocak 2017 tarihleri arasında kayıt yenileme işlemleri başladı.

Hac farizasını yerine getirmek isteyen ve önceki yıllarda kaydı olan vatandaşların 9-31 Ocak 2017 tarihleri arasında kayıt yenileme işlemleri başladı.

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2017 yılında hac kurasına katılmak isteyen ve Batman'da yeni kayıt yapan 2 bin 490 vatandaşın yeni kayıt işlemlerinin cuma günü itibari ile tamamlandığı belirtti.

Erhan, önceki yıllarda kayıtlı olan 11 bin 150 kişinin de kayıt yenileme işlemlerinin bugün başladığını belirtti.

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'Otomatik Kayıt Yenileme' işlemi yapılmayacağını ifade eden Erhan, "Önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemleri ise 9-31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başkanlık tarafından 2017 yılında 'Otomatik Kayıt Yenileme' işlemi yapılmayacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde ise herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ayrıca bu sene, önceki yıllarda uygulanan 'Normal ve Müstakil Odalı' konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında 'Oda tercihli hac konaklama' türüne geçildi. Hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklerimize bizzat müracaat ederek 'Oda tercihli hac konaklama' ve 'Otel konaklama' türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyebileceklerdir. Kaydını yenilemeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyeceğinden hacı adaylarının herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için mutlaka bu tarihler arasında kayıt yenileme işlemlerini gerçekleştirmeliler." dedi.

Vatandaşların iletişim bilgilerini mutlaka güncellemeleri gerektiğini söyleyen Erhan, "Vatandaşlar, iletişim bilgilerini elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek güncelleyecek. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabileceklerinden, iletişim bilgilerini mutlaka güncellemeleri gerekmektedir. 2016 yılı ve önceki yıllarda hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişikliklerini 9-31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabileceklerdir." diye belirtti. 


Nöbetçi Eczaneler

Önceki "Yerel esnafımızı destekleyelim"
Sonraki İzinsiz levha ve tabelalar kaldırıldı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.